Jak dbać o komputer na wakacjach?

Jak dbać o komputer na wakacjach?

Dla wielu osób laptop na wakacjach jest niezbędny czy to do pracy, czy w celach rozrywkowych. Warto jednak pamiętać o tym, że podróżowanie nie sprzyja takim sprzętom – niestety często po wyprawie okazuje się, że konieczna jest naprawa komputera. Na szczęście można temu zapobiec, warto jednak znać i pamiętać o kilku prostych zasadach, pozwalających chronić laptop na wakacjach.

Bezpieczny transport

Aby po powrocie z wakacji pierwszym odwiedzonym miejscem nie był serwis komputerowy, należy sprzęt odpowiednio zabezpieczyć. W jaki sposób? To już zależne jest od wybranego środka transportu.

Transport samochodowy

W przypadku podróży samochodem laptop należy umieścić w specjalnej torbie, która zabezpieczy go przed wstrząsami czy nadmiernym przemieszczaniem się. Warto zadbać o to, by była ona wykonana z wodoodpornych materiałów. Aby nie doszło do uszkodzenia podzespołów komputera, urządzenie nie może być włączone w czasie jazdy w torbie.

Niestety w czasie wakacji każdy może paść ofiarą złodziei. Dla ochrony sprzętu, szczególnie jeśli jest dość drogi, warto zabezpieczyć torbę z laptopem zamkiem szyfrowym, czy skorzystać aplikacji do śledzenia urządzenia, która pozwoli na szybkie odnalezienie skradzionego sprzętu. 

Torba z laptopem, by nie była narażona na przygniecenie przez duży ciężar, zawsze powinna być umieszczona na samej górze bagażu.

Transport samolotem

Jeżeli podróżujemy z laptopem samolotem, najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie go w bagażu podręcznym. To nie tylko bezpieczne (mamy ciągle sprzęt pod kontrolą, bez obaw, że dostanie się w niepowołane ręce), ale również pozwoli zaznać nieco rozrywki w czasie nudnego niejednokrotnie lotu. 

Do samolotu laptop można spakować do specjalnej torby lub do plecaka. W tym ostatnim przypadku można umieścić go w specjalnym etui, żeby chronić go przed resztą zawartości lub skorzystać z modelu plecaka, który ma specjalną kieszeń na tego typu urządzenia. 

Transport łodzią/statkiem

Aby nie była konieczna natychmiastowa naprawa laptopa, podróżując statkiem czy łodzią, koniecznie należy umieścić sprzęt w bardzo dobrej jakości torbie, o wodoodpornych właściwościach. Ze względu na specyficzne warunki warto zrezygnować w czasie podróży statkiem czy łodzią z korzystania z laptopa na otwartych przestrzeniach.

Jak zadbać o bezpieczeństwo sprzętu na wakacjach?

Naprawa komputera po wakacjach nie będzie konieczna nie tylko wtedy, gdy będziemy transportować  sprzęt w odpowiednich warunkach. Ominiemy serwis komputerowy również wtedy, gdy będziemy we właściwy sposób korzystać z urządzenia.

Listwy antyprzepięciowe

Laptop na wakacjach  potrzebuje listwy antyprzepięciowej, która pozwoli zapobiec skutkom napięć elektrycznych, które mogą być na tyle poważne  w konsekwencjach, że naprawa laptopa, nawet prowadzona przez najlepszy serwis komputerowy będzie niemożliwa.

Dlaczego warto mieć ze sobą listwę na wakacjach? Otóż w domu bardzo dobrze znamy sieć elektryczną, z jakiej korzystamy, czego nie można powiedzieć o tej, znajdującej się dla nas w obcym miejscu. Zakup takiej listwy do jednorazowy wydatek, zdecydowanie mniejszy niż późniejsza naprawa komputera. Doba listwa powinna odcinać zasilanie w ciągu maksymalnie 25 nanosekund. Tylko taka skutecznie ochroni urządzenie przed uszkodzeniem. Ponadto powinna dobrze radzić sobie z urządzeniami, których moc przekracza 3000 W. Warto pamiętać o tym, że zakup takiej listwy zawsze jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż droga naprawa urządzenia wykonywana przez serwis komputerowy.

Bezpieczna sieć internetowa

Po powrocie możemy być zmuszeni do tego, by odwiedzić serwis komputerowy, gdy nie będziemy korzystać w czasie wyjazdu z niezabezpieczonej sieci internetowej. Publiczne sieci to nie tylko fatalna jakość połączenia, ale również możliwość straty istotnych danych dotyczących:

  • kont bankowych,
  • adresu zamieszkania,
  • prywatnej korespondencji,
  • projektów biznesowych,
  • innych poufnych, prywatnych danych.

Co zatem należy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z przenośnego routera lub hotspotu transmitowanego przez telefon lub tablet. Warto pamiętać o tym, że korzystanie z publicznych sieci grozi wyciekiem ważnych danych. Ze względu na to, że nie jest to fizyczne uszkodzenie, tego problemu nie będzie mógł naprawić serwis komputerowy.

Naprawa laptopa – kogo warto prosić o pomoc?

Jeżeli nie uda nam się zapobiec uszkodzeniu, niestety naprawa komputera to ostateczność. Gdzie szukać pomocy? Możliwości jest sporo, warto jednak postawić na pomoc specjalistów – w Bydgoszczy najlepiej skorzystać usług NaratunekPC.pl. Jest to miejsce, w którym nie tylko można dokonać niezbędnych napraw. Jeżeli zależy nam na tym, by zyskać kompleksową wiedzą, co do tego, w jaki sposób w czasie podróży zabezpieczać swój sprzęt, to naratunekpc będzie to tego miejscem idealnym.

W serwisie komputerowym NaRatunekPC.pl pracują wyłącznie osoby mające ogromne doświadczenie w branży istotną wiedzę, dzięki czemu jakość świadczonych przez serwis usług zawsze jest na bardzo wysokim poziomie. Nawet mając ograniczony nieco budżet ,warto szukać pomocy w tym właśnie miejscu. 

Profesjonalna naprawa komputera – o czym należy pamiętać? 

Niestety czasem nawet mimo zastosowania dobrych zabezpieczeń z jakiegoś powodu dochodzi do uszkodzenia laptopa przez zalanie, przygniecenie, upadek, wstrząs mechaniczny czy dowolny inny powód. Wówczas konieczne jest znalezienie dobrego serwisu komputerowego. W Bydgoszczy dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty NaRatunekPC.pl, miejsca, w którym może być naprawiona znaczna większość usterek i awarii. W przypadku konieczności wymiany jednego z elementów elektroniki wewnętrznej, klawiatury czy obudowy, które są już nie do odratowania, wymieniane są one na swoje odpowiedniki o parametrach zbliżonych do oryginalnych części.

Wybierając miejsce, w którym oddamy swój sprzęt do naprawy, należy kierować się nie tylko ceną usługi. Również doświadczenie i reputacja takiego miejsca są istotne, ponieważ mogą świadczyć o tym, czy naprawa zostanie przeprowadzona z zachowaniem najwyższej jakości usług. 

Podsumowanie

Odpowiednie zabezpieczenie laptopa w transporcie czy korzystanie z bezpiecznych sieci mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa sprzętu w czasie podróży. Odpowiednie zadbanie o niego pozwoli uniknąć wielu kosztownych napraw. Dobry serwis to nie tylko miejsce, w którym można usunąć usterki. To także miejsce, w którym można zyskać wiele cennych porad dotyczących dbania o swój komputer w czasie podróży. Zastosowanie się do wskazówek specjalistów pomoże uniknąć wielu przykrych i co ważne kosztownych problemów.