Co to jest cloaking SEO i kiedy się to stosuje?

Co to jest cloaking SEO i kiedy się to stosuje?

Wśród technik SEO, które mają na celu uzyskanie szybkich rezultatów poprzez łamanie wielu zasad i warunków Google, jedną z najczęściej stosowanych jest cloaking. Mimo że uciekanie się do tego typu technik w celu osiągnięcia krótkoterminowych rezultatów w pozycjonowaniu strony internetowej, sklepu internetowego lub bloga może być kuszące, najlepiej jest tego unikać, ponieważ negatywne konsekwencje mogą być katastrofalne dla pozycjonowania witryny.

Kary pozycjonowania, które Google stosuje w przypadku wykrycia praktyk black hat SEO, takich jak cloaking, zrujnują cały czas, pieniądze i wysiłek, jaki włożyłeś w pojawienie się na najwyższych pozycjach.

Co to jest cloaking lub SEO cloaking?

Cloak to słowo, które pochodzi z języka angielskiego i ma znaczenie „maskowania”. Dlatego w black hat SEO cloaking definiuje się jako techniki stosowane na stronie internetowej w celu pokazania jednej treści użytkownikowi, a innej botom Google.

Praktyka ta narusza regulamin wyszukiwarki, który stanowi, że podczas analizy strony Googleboty muszą mieć dostęp do tej samej witryny, co użytkownicy.

Kiedy stosuje się cloaking w SEO i do czego on służy?

Technika maskowania jest stosowana w SEO, aby wyraźnie zaznaczyć, że dynamiczna witryna została zoptymalizowana dla telefonów komórkowych, poprzez wskazanie w nagłówku HTML, że kod będzie się różnił w zależności od przeglądarki. W ten sposób boty Google będą wiedziały, że jest to zgodne z prawem „cloaking” i nie będą nakładać kar na pozycjonowanie.

Nie zaleca się stosowania technik maskowania w żadnym innym przypadku, ponieważ wyrafinowane algorytmy Google wykryją je bez trudu. Gdy Google odkryje, że stosowana jest tego rodzaju praktyka black hat SEO, stosuje surowe kary w odniesieniu do pozycjonowania stron internetowych, rujnując wszystkie wyniki osiągnięte dzięki innym strategiom SEO i SEM, które do tej pory realizowałeś.

Inna forma maskowania występuje w witrynach oferujących płatne usługi, gdy ukrywają one stronę subskrypcji lub zakupu przed botami Google, które mają bezpośredni dostęp do treści (bez opłat).

Wielu cyberprzestępców wykorzystuje cloaking do pozycjonowania swoich stron internetowych za pomocą materiałów naruszających zasady Google. Stosując te techniki, starają się ukryć treści przed botami Google i uzyskać wysokie pozycje na stronach wyników. Ze względu na ewolucję algorytmów wyszukiwarek coraz trudniej jest stosować tego typu strategie, ponieważ są one natychmiast wykrywane.